Szanowni Państwo,

Cena: €49,-

Wycieczki

Chcesz poznać prawdziwą Maderę? Wybierz wycieczki z Sonią Otrębską – przewodnikiem pasjonatem.
Podczas moich wycieczek chcę pokazać Państwu to co w Maderze mnie urzekło, opowiedzieć o życiu mieszkańców wyspy, ich obyczajach, kulturze. Zwiedzanie Madery sprawia że każdy wyjazd i wakacje tutaj są niesamowite. Jako przewodnik proponuję podróż starymi, kutymi ręcznie tunelami, odwiedzenie schowanych wiosek, po drodze zobaczymy urocze wodospady, niezapomniane widoki, spróbujemy specjałów maderskich, oddając się w pełni zwiedzaniu Madery. Na wycieczkach i wyjazdach będziemy odkrywać skarby Madery. Wiem, że przewodnik to ważna postać w poznawaniu nowych zakątków, dlatego oferuję Państwu zwiedzanie Madery trasami niedostępnymi dla turystyki masowej, w małych, kameralnych grupach, maksymalnie do 8 osób. Wycieczki dzięki temu nabierają indywidualnego charakteru. Moją pracę wykonuję z pasją i uśmiechem na ustach a grono zadowolonych klientów jest moją najlepszą wizytówką, a Madera i jej zwiedzanie pozostają wspaniałym wspomnieniem. Zapraszam na niezwykłe wycieczki i odkrywanie Madery podczas wyjazdu.

Legenda:

*** Organizacja wycieczek jest uzależniona od pogody, sytuacji technicznych np. zamkniętej drogi, objazdów itp. i może ulec zmianie.

0

Certyfikat Clean & Safe

Portugalski Departament Turystyki, aby wyróżnić miejsca bezpieczne dla turystów w związku z prewencją wirusa COVID-19 wprowadził certyfikat bezpieczeństwa „Clean & Safe”. To specjalne wyróżnienie jest nadawane tylko legalnie działającym firmom i podmiotom turystycznym, które posiadają wszystkie odpowiednie zezwolenia i ubezpieczenia wymagane w Portugalii. Bardzo mi miło poinformować Państwa, że MADEIRA DREAMS jako firma spełniająca określone normy higieny oraz zapewniająca bezpieczeństwo serwisów turystycznych uzyskała certyfikat bezpieczeństwa “Clean&Safe”. Firmy oznaczone certyfikatem bezpieczeństwa zostały zobowiązane do stworzenia odpowiednich procedur i wprowadzenia ich w życie. Uzyskanie tego wyróżnienia przez MADEIRA DREAMS wiązało się z wprowadzaniem w firmie szeregu działań, które mają zagwarantować Państwu bezpieczeństwo podczas zwiedzania Madery w trakcie wycieczek organizowanych przeze mnie. Wszystkie procedury zostały odpowiednio zweryfikowane i sprawdzone dzięki czemu świadczone przeze mnie usługi turystyczne zapewniają Państwu najwyższy poziom jakości i bezpieczeństwa. 

0
Zieleń Dzikiego Zachodu
Zachód wyspy***
Program
Câmara de LobosCabo GirâoPaul da SerraFanalRibeira da JanelaPorto MonizSeixal

   Zakochaj się w dzikiej przyrodzie Madery.

Na początek proponuję wizytę w malowniczej miejscowości Câmara de Lobos, która najczęściej jest kojarzona z Sir Winston Churchill, który uwiecznił ją na swoich obrazach lub z rybą espada preta, która żyje na głębokości do 2000 m i jedynie rybacy z Câmara de Lobos poławiają tą smaczną rybę głębinową. Mało kto wie, że Câmara de Lobos to idealne miejsce do podziwiania pięknych prac street art. Spacerując wzdłuż klimatycznych uliczek tej miejscowości można zobaczyć wiele ciekawych instalacji wykonanych przez portugalskich artystów. Na szczególną uwagę zasługuje dzieło Bordalo II pochodzące z jego słynnej kolekcji zwierząt “The Big Trash Animals” przedstawiające mniszkę śródziemnomorską wykonaną ze śmieci…

Trasa wycieczki prowadzi na zachód wyspy w bardziej górzyste rejony Madery, przez winnice Estreito de Camara de Lobos gdzie co roku w miesiącu wrześniu odbywa się festiwal wina. Celem naszej podróży jest najwyższy klif w Europie znajdujący się w wśród drzew eukaliptusowych łatwo rozpoznawalnych po ich charakterystycznym zapachu. Na wysokości 589m czekają nas mocne wrażenia – panoramiczna, przeszklona podłoga na klifie Cabo Girao. Jest to obowiązkowy punkt programu każdego z turystów odwiedzających wyspę wiecznej wiosny.

W drodze do Porto Moniz zatrzymamy się na płaskowyżu Paùl da Serra by podziwiać piękne widoki tundry maderskiej a następnie przejedziemy drogą do złudzenia przypominającą U. S. Route 66. Nim zatrzymamy się na obiad oraz na kąpiel w basenach naturalnych w popularnym kurorcie Porto Moniz odwiedzimy Ribeira da Janela gdzie znajdziemy figurkę Matki Boskiej Fatimskiej otoczoną skałami wyglądającymi jak promienie słoneczne. Z punktu widokowego podziwiać można niezwykle wyglądającą skałę z okienkiem i malowniczy krajobraz północnego wybrzeża Madery.

Jadąc wzdłuż północnego wybrzeża będziemy mogli podziwiać zachwycające klifowe zbocza oblane niezliczoną ilością wodospadów. Przy jednym z nich zatrzymamy się by podziwiać spienione wody Véu da Noiva popularnie nazywanym przez miejscowych welonem panny młodej. Podczas wycieczki będziemy zatrzymywać się dodatkowo na wielu punktach widokowych znajdujących się na trasie naszej wycieczki.

Zapraszam! 

Legenda:

* Cena za wycieczkę całodniową dla jednej osoby zakwaterowanej pomiędzy Machico a Funchal.
** Cena za obiad dla jednej osoby.
Polski przewodnik, ubezpieczenie na czas wycieczki

0
Esencja Wschodu
Wschód wyspy***

Opcjonalnie obiad À la carte**

Program
Eira do Serrado Pico Areeiro Ribeiro Frio (levada) Faial Santana Ponta de São Lourenço Przejazd pod lotniskiem

    Bujna roślinność, wulkaniczny krajobraz i spektakularne widoki, z których słynie Madera.

Trasa wycieczki z polskim przewodnikiem rozpoczyna się pomiędzy krętymi górskimi drogami prowadzącymi do tajemniczego Eira do Serrado (1095 m n.p.m.), które wznosi się nad ukrytą wśród wysokich gór wioską Curral das Freiras. Z punktu widokowego roztacza się wspaniały widok na najwyższe szczyty Madery oraz na Dolinę Zakonnic, gdzie w XVI wieku przed atakiem korsarzy francuskich schroniły się zakonnice z klasztoru Santa Clara. By wjechać na Pico Areeiro (1810 m n.p.m.), jeden z najwyższych szczytów na Maderze przejedziemy niezwykle malowniczą, górską drogą. Korona wyspy, spektakularne górskie pejzaże, roślinność wysokogórska a na horyzoncie błękit oceanu zlewający się z czystym niebem to bajkowy krajobraz, który na długo zapada w pamięć. Przy dobrych warunkach pogodowych z Pico Areeiro można zobaczyć tzw. ogon Madery, czyli Ponta de São Lourenço, Półwysep św. Wawrzyńca.

Kierując się w stronę Ribeiro Frio wjedziemy do najlepiej zachowanego na Świecie prastarego lasu laurowego, Laurissilva znajdującego się od 1999 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zatrzymamy się w samym jego sercu przy pięknie położonej hodowli pstrąga tęczowego pływającego w basenach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Tam rozpoczyna się ciekawy szlak wzdłuż levady velha. Podczas spaceru można spotkać rodzime i endemiczne gatunki Madery należące do ekosystemu – Laurissilva, w tym również i drzewo wawrzyna szlachetnego (Laurus novocanariensis), którego liście używane są w kuchni regionalnej. Na punkcie widokowym miradouro dos Balcões czeka nas nagroda – widok na trzy, najwyższe szczyty Madery. Nim ruszymy w dalszą podróż proponuję krótki postój w lokalnym barze, gdzie można spróbować najlepszej na Maderze ponchy marakujowej.

Dalsza część trasy prowadzi przez pola uprawne porośnięte typowymi dla madery warzywami i owocami takimi jak marakuja, tamarillo, anona i mango. Jadąc starą drogą w stronę Faial i punktu widokowego Guindaste skąd rozpościera się spektakularny widok na północe wybrzeże i na Penha d’Aguia (Orla Skała) zobaczymy, jak żyli i pracowali mieszkańcy wyspy w przeszłości. Następnie udamy się do Santany stanowiącej od 2011 roku rezerwat Biosfery stworzony w ramach programu UNESCO „Człowiek i biosfera”, promujący ochronę środowiska i harmonijną relację pomiędzy człowiekiem a środowiskiem naturalnym. W samym centrum tej uroczej miejscowości znajdują się malutkie, trójkątne domki kryte strzechą – stanowiące symbol Madery. Schowany wśród wąskich uliczek Santany stoi stary liczący ponad 200 lat rodzinny dom mojego znajomego. Tam opowiem o historii i sekretach tradycyjnych budynków z Madery. Nie zabraknie degustacji lokalnych trunków przygotowanych przez Pana Manuela według tradycyjnych receptur.

Uwieńczeniem bajkowej wycieczki będzie wizyta na jednym z ostatnich nietkniętych miejsc Madery, Ponta de São Lourenço. Półwysep Świętego Wawrzyńca to najdalej wysunięty na wschód teren wyspy o iście pustynnym krajobrazie i stromych klifach malowniczo opadających pionowo do oceanu. Jest to wspaniałe miejsce i jedno z moich ulubionych, które nie pozostawia nikogo obojętnym na swe uroki. Zatrzymamy się by chłonąć wszystkimi zmysłami to wyjątkowe otoczenie. Na koniec naszej trasy, w drodze powrotnej do Funchal przejedziemy pod słynnym pasem startowym lotniska, który przy ostatniej rozbudowie został wydłużony a dobudowana część wsparta na 180 kolumnach. Praca nad nową drogą startową na Aeroporto Internacional da Madeira zdobyła w 2004 roku “Nobla” w inżynierii strukturalnej – międzynarodową nagrodę IABSE Outstanding Structure Award.

Zapraszam!

Legenda:

* Cena za wycieczkę całodniową dla jednej osoby zakwaterowanej pomiędzy Machico a Funchal.
** Cena zaczynają się od 5,50€ (za prego z frytkami).
Polski przewodnik, ubezpieczenie na czas wycieczki

0
Szlakiem Słońca z zachodem słońca
Południe wyspy***

Wycieczka rozpoczyna się w zależności od godziny, o której zachodzi słońce i trwa około 8 godzin

Program
Ponta do SolMadalena do MarJardim do MarFajâ da OvelhaPonta do PargoAchadas da CruzPłaskowyż Paul da Serra


Odkryj najciekawsze zakątki południa Madery i poznaj kulturę egzotycznej wyspy.

W szczególnej atmosferze podczas wycieczki stworzonej z największą dbałością i pasją przez polskiego przewodnika przemierzymy południowo zachodnie wybrzeże oferujące niezapomniane widoki na malownicze wioski ukryte u podnóży wysokich klifów, tajemnicze tunele kute ręcznie przez przodków obecnych mieszkańców wyspy i tropikalną roślinność. Odwiedzimy miejsca niedostępne podczas klasycznych wycieczek autokarowych. Popołudniowe godziny są stworzone do odkrywania, dlatego trasę rozpoczniemy od wizyty w skąpanej ciepłymi promieniami słońca Ponta de Sol, najcieplejszej miejscowości na Maderze, gdzie słońce świeci najdłużej a przepiękne krajobrazy zapierają dech w piersiach.

Podczas kolejnego etapu naszej przygody wjedziemy z poziomu oceanu aż na wysokość 1500 m n.p.m. na jedyne płaskie miejsce na Maderze – płaskowyż Paúl da Serra. Roślinność, praktycznie na całym Paúl da Serra, składa się z runa leśnego, przypominającego jego poprzednie wykorzystanie jako pastwiska. Wraz z ograniczeniem wypasu zwierząt, mającym na celu naprawę środowiska, można zaobserwować powolne, ale konsekwentne odnawianie się roślinności, która uważana jest za pierwotną min. wrzośców z gatunku Erica arborea i Erica platycodon ssp. Maderincola. Do dnia dzisiejszego przejeżdżając przez malownicze tereny płaskowyżu można spotkać swobodnie pasące się niewielkie stada krów wzbudzające duże zainteresowanie ze strony turystów. My zatrzymamy się przy słynniej dolinie Rabaçal, aby podziwiać piękną przyrodę dwóch stref lasów laurowych, Laurissilva, które klasyfikowane są jako Dziedzictwo UNESCO a obszar ten jest częścią europejskiej sieci – Natura 2000.

Po opuszczeniu płaskowyżu rozciągającego się na wysokość 1500 m n.p.m. proponuję zjazd kolejką linową, dzięki której przeniesiemy się do innego świata. To idealna okazja by zobaczyć jak za dawnych czasów żyli mieszkańcy wyspy. Fajã das Achadas da Cruz to urocza wioska położona u podnóża skalistego klifu. Miejsce to od dawna jest wykorzystywane do uprawy winorośli i innych lokalnych produktów. Przechadzając się brzegiem oceanu wśród starych, kamiennych domów bujnie obrośniętych winoroślami, małych magazynów rolniczych służących do przechowywania produktów i drobnego sprzętu, a także pras do produkcji wina, przy kojącym szumie fal poczujemy się jak w innym miejscu i czasie. Fajã das Achadas da Cruz to idealne miejsce na odpoczynek przy szklaneczce chłodnego napoju serwowanego na tarasie jednego z domów. A może okazja do skosztowania specjałów lokalnej kuchni? To miejsce na długo zapada w pamięć każdego kto skusi się na tą podróż w czasie.

Podczas kolejnego przystanku zatrzymamy się na najdalej na zachód wysuniętych terenach Madery by podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ze względu na ekstremalną geologię zachodniego wybrzeża, z jego klifami i skalistym wybrzeżem, na wysokości Ponta da Vigia, na skrajnym zachodnim cyplu miejscowości Ponta do Pargo, została wybudowana na wysokości 312 m n.p.m. latarnia morska co czyni ją najwyżej usytuowaną latarnią w całej Portugalii. Zgodnie z IUCN (International Union for Conservation of Nature) miejscowość Ponta do Pargo ze względu na swoją unikalność, nieodłączne walory estetyczne, znaczenie kulturowe i istotne dziedzictwo przyrodnicze została uznana za obszar chroniony.

Trasa wycieczki prowadzi przez magiczne miejsca, spektakularne krajobrazy skąpanych słońcem miejsc położonych wzdłuż południowo zachodniego wybrzeża Madery. W Fajã da Ovelha przeniesiemy się w czasie przejeżdżając przez pełną zakrętów starą drogę i jedne z ostatnich otwartych, kutych ręcznie tuneli na wyspie. Czekają nas piękne widoki na tradycyjną wioskę rybacką położoną na skalnej platformie pomiędzy górami a krystalicznie czystą wodą oceanu. Ze względu na swoje położenie Paul do Mar jest mekką międzynarodowej społeczności surfingowej. U stóp wysokiego klifu rozbijają się najlepsze fale Atlantyku, a chłodne wody oceanu zapewniają przyjemny, chłodny kontrast dla słońca Madery.

Malowniczo położona wioska, Jardim do Mar (dosłownie „ogród morza”) otoczona oceanem i wysokimi górami zachowuje spokój dawnych czasów o czym świadczą wąskie uliczki i niskopoziomowe domy o różnych kształtach kominów. Jej nazwa wywodzi się z przejścia pomiędzy skalistymi, stromymi zboczami a cudownym zielonym nadmorskim kurortem, który niegdyś był pokryty płaszczem dzikich kwiatów. To idealne miejsce na spacer po zamkniętych dla ruchu kołowego uliczkach wzdłuż malutkich levad nawadniających tamtejsze ogrody. Po drodze można podziwiać ułożone z małych kamyczków piękne wzory chodników wykonane z zachowaniem tradycyjnego sposobu pracy, który w Portugalii uchodzi za sztukę wyjątkową i historyczną.

Miejscowa ludność od pokoleń uprawiała na słonecznych zboczach południowego wybrzeża banany, trzcinę cukrową i winogrona. W Magdalena do Mar, gdzie klimat i idealne warunki sprzyjają powstaniu największych plantacji bananów na wyspie udamy się z wizytą na jedną z nich, aby poznać sekret wyjątkowego smaku tego owocu. Magdalena do Mar, mała wioska położona nad samym brzegiem oceanu, według legendy została założona przez króla Polski Władysława Warneńczyka.

Na koniec naszej wycieczki udamy się na punkt widokowy, z którego będziemy mogli podziwiać niesamowity widok oceanu skąpanego w złotych promieniach zachodzącego słońca.

Zapraszam!

Legenda:

* Cena za wycieczkę całodniową dla jednej osoby zakwaterowanej pomiędzy Machico a Funchal.

Polski przewodnik, ubezpieczenie na czas wycieczki

Dodatkowo płatne: kolejka linowa 5,00€  i podwieczorek À la carte w kultowym barze w Jardim do Mar
Wycieczka rozpoczyna się w zależności od godziny, o której zachodzi słońce i trwa około 8 godzin

0
Dusza Perły Atlantyku
Wycieczka po Funchal i okolicy***

Opcjonalnie zjazd saniami:
– 35,00€ za dwie osoby – sanie dwuosobowe;
– 52,50€ za trzy osoby – sanie trzyosobowe.
Opcjonalnie obiad À la carte**

Program
Wzgórze MonteOgród TropikalnyFunchal (Dawny urząd celny, popiersie Józefa Piłsudskiego, Katedra Sé, Pomnik Jana Pawła II, Plac miejski Praça do Município, Kościół Świętego Jana Ewangelisty Igreja de São João Evangelista do Colégio do Funchal, Ratusz, Pałac Biskupi, Targ Rolników Mercado dos lavradores, jedna z najstarszych ulic Funchal Rua Santa Maria)Pico dos Barcelos

    Wspaniała atmosfera, najpiękniejsze ogrody oraz tętniące życiem ulice – to właśnie Funchal, stolica Madery.

Dzięki tej całodniowej wycieczce z polskim przewodnikiem będą Państwo mieli okazję zapoznać się z piękną scenerią Perły Atlantyku. Wycieczkę rozpoczniemy od wjazdu na wzgórze Monte, majestatycznie górującego nad stolicą wyspy. Z wysokości około 550 m n.p.m. można podziwiać malowniczą panoramę zatoki Funchal i bezkres Oceanu Atlantyckiego co sprawia, że ​​jest to obowiązkowa wizyta dla turystów, nie tylko ze względu na piękne widoki, ale także ciekawą historię. Odwiedzimy kościół Nossa Senhora do Monte – miejsce pielgrzymek wielu Maderczyków i turystów, gdzie można zobaczyć świętą figurkę Matki Boskiej oraz grób Karola I Habsburga.

Madera jest nazywana ogrodem pływającym po Atlantyku, wyspą wiecznej wiosny, gdzie soczysta zieleń i piękne kwiaty cieszą oczy turystów przez cały rok. Monte to miejsce znane ze swojego piękna, bujnych i zachwycających ogrodów. Odwiedzimy jeden z najbardziej znanych ogród na wyspie Jardim Tropical Monte Palace zaliczany do listy trzynastu najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata utworzonej przez magazyn turystyczny Condé Nast Traveler. Monte Palce to miejsce o znaczeniu historycznym, gdyż był to luksusowy hotel, który gościł wielu znamienitych gości na początku XX wieku. Dziś Fundacja Berardo przekształciła tą piękną posiadłość w muzeum i jeden z najbardziej niesamowitych ogrodów na Maderze pełen egzotycznej roślinności i kwiatów pochodzących z różnych kontynentów, wielu gatunków ptaków i wielobarwnych karpi Koi pływających majestatycznie w tamtejszych stawach.

Najbardziej znaną atrakcją na wyspie jest niezapomniany zjazd wiklinowymi saniami carro de cesto kierowanymi przez ubranych w tradycyjne, białe stroje mężczyzn zwanych carreiros do Monte. Tradycja sięga połowy XIX wieku, kiedy sanie były używane jako środek transportu publicznego przez zamożnych mieszkańców, którzy zamierzali szybko dostać się z Monte do miasta Funchal. W dzisiejszych czasach wiklinowe sanie co roku przewożą tysiące turystów poszukujących przejażdżki pełnej emocji, adrenaliny i niezapomnianych wrażeń.

Dalej trasa wycieczki poprowadzi do stolicy Madery, gdzie spacerując klimatycznymi uliczkami pokażę Państwu najpiękniejsze i najciekawsze zabytki Funchal min.: XV wieczną Katedrę w stylu manuelińskim, budynek parlamentu Madery, Fort św. Wawrzyńca, Pałac hrabiego Carvalhal – Ratusz, Pałac biskupów. Odwiedzając centrum Funchal nie można ominąć położonego na starym mieście Mercado dos Lavradores. Targ oferuje wszelkiego rodzaju regionalne produkty i przysmaki: soczyste owoce, warzywa, pachnące kwiaty, świeże ryby, aromatyczne zioła, kandyzowane owoce, wina oraz wyroby rękodzielnicze. Są też lokale, w których można skosztować między innymi tradycyjnego drinka poncha lub regionalnej potrawy carne vinha d’alhos – wieprzowiny marynowanej w winie i czosnku. Do aromatycznej kawy najlepiej smakuje pastel de nata lub queijada – tradycyjne wypieki z Madery.

Następnie proponuje spacer po jednej z najstarszych ulic Funchal, urokliwej Rua Santa Maria pełnej restauracji, kawiarni i barów serwujących typowe dania kuchni lokalnej. Poza doznaniami smakowymi czeka nas też uczta artystyczna, gdyż drzwi mijanych kamienic ozdobione zostały w sposób zachwycający przez lokalnych i zagranicznych artystów. Sztuka przedstawiona na kolorowych drzwiach Rua de Santa Maria jest jedną z atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Projekt artE de pORtas abErtas „Sztuka otwartych drzwi” ma na celu uwrażliwienie miasta Funchal na sztukę i kulturę, ma naddać nowe życie zapomnianym, zdegradowanym obszarom oraz starym drzwiom pochodzącym z opuszczonych domów i sklepów. Na koniec podróży udamy się na punkt widokowy Pico dos Barcelos (355 m n.p.m.) skąd roztacza się wspaniała panorama na stolice Madery i południowe wybrzeże.

Chcą Państwo wiedzieć, co ma wspólnego Józef Piłsudski, Stanisław Kostka i Jan Paweł II z Maderą?

Zapraszam!

Legenda:

* Cena za wycieczkę całodniową dla jednej osoby zakwaterowanej pomiędzy Machico a Funchal.
** obiad À la carte w jednej z wielu restauracji dostępnych na Rua Santa Maria
Polski przewodnik, ubezpieczenie na czas wycieczki

0
Prywatna wycieczka
Wycieczka VIP***
Program

Ekskluzywny program przygotowany wyłącznie dla Ciebie!

Legenda:

**** Cena za grupę do 3 osób, za wycieczkę całodniową (do 8 godzin) z polskojęzycznym przewodnikiem w terminie od XI do III, nowym, komfortowym samochodem z przyciemnianymi szybami i klimatyzacją na każdej strefie siedzeń.

Zapytaj o wycenę wycieczki prywatnej w terminie od kwietnia do października

0
Wycieczka 2+1
Promocja ZIMOWA***

Opcjonalnie obiad À la carte **

Program

Dwie całodniowe wycieczki plus gratis zwiedzanie stolicy Madery

Legenda:

** Cena za obiad dla jednej osoby
*** Cena za dwie wycieczki całodniowe dla jednej osoby plus 2 godzinne zwiedzanie Funchal w sobotę.
Na wycieczkę po stolicy wyspy dojazd we własnym zakresie.
Polski przewodnik.

Promocja obowiązuje w okresie zimowym od 05.01 do 31.01

0
Levada Rabaçal
Levada 25 Fontes PR 6 i Levada Risco PR 6.1
WĘdrówka Górska***

Przewodnik: język angielski, język niemiecki

OPIS TRASY
Odległość: 11 kmczas: 4 godz.Najwyższy punkt: 1290 mNajniższy punkt: 900 mPoziom trudności: średni

Lewady (levadas) to nazwa nadana na wyspie wąskim kanałom irygacyjnym, wzdłuż których biegnie ścieżka umożliwiające dokonywanie pracy naprawczych i utrzymanie ich drożności. Budowę tych małych akweduktów, które tworzą rozległy system nawadniania rozpoczęto już w piętnastym wieku, a w ubiegłym stuleciu zostały docenione przez turystów i obecnie są jednym z ex-librisów Madery. Lewade 25 Fontes, zaczęto budować w 1835 roku. Po dwudziestu latach prac kanał wodny budowany siłą fizyczną przodków obecnych mieszkańców wyspy umożliwił korzystanie z części gruntów, które do tej pory leżał odłogiem w okolicach miejscowości Calhety.

Lewada do Risco PR 6.1 i Lewada 25 Fontes (25 źródeł) PR 6 to najczęściej odwiedzane szlaki na wyspie. Trasa zaczyna się delikatnym zejściem do domu Rabaçal, który w dawnych czasach służył za miejsce odpoczynku strażników leśnych. Budynek wydaje się malutki, biorąc pod uwagę wielkość otaczających gór. Stamtąd trasa rozbiega się wzdłuż dwóch równoległych lewad położonych na różnych poziomach. Po drodze można podziwiać szeroką gamę endemicznych gatunków flory i fauny regionu.

Najpierw trasa prowadzi w kierunku widowiskowego wodospadu Risco. Szlak odkrywa wiele krajobrazów i dostarcza wspaniałych wrażeń. Następnie schodzi się do lewady położonej około 80 metrów niżej. Po ponad godzinnym spacerze można dotrzeć do miejsca gdzie rozpoczyna swój bieg krystaliczna woda płynąca levadą 25 Fontes. Podczas przerwy można skorzystać z okazji, aby nabrać sił przy przekąsce lub po prostu odpocząć rozkoszując się wspaniałymi krajobrazami i otoczeniem 25 źródeł spływających w kierunku laguny.

W drodze powrotnej aby dostać się na południową cześć wyspy wykorzystując oświetlenie latarek przechodzi się przez 800 metrowy tunel prowadzący pod drogą na płaskowyżu. Szlak kończy się powyżej miejscowości Calheta .

Ciesz się kontaktem z naturą i chłoń wszystko, co ma do zaoferowania.

Zapraszam!

Legenda:

* Cena za wędrówkę górską dla jednej osoby zakwaterowanej w Funchal.
Wymagane obuwie górskie, latarki, prowiant na piknik i woda pitna.

0
Vereda do Areeiro - Pico Ruivo PR 1
Wędrówka górska***

Przewodnik: język angielski, język niemiecki​

Opis Trasy
Odległość: 9 kmczas: 4 godz.Najwyższy punkt: 1862 mNajniższy punkt: 1542 mPoziom trudności: średni

   Piesze wędrówki to idealny sposób na zwiedzanie Madery przez każdego kochającego naturę i doceniającego bezpośredni kontakt z przyrodą niemal niezmienioną od czasów odkrycia wyspy. Vereda Pico do Areeiro – Pico Ruivo to wspaniała wędrówka pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami na Maderze. Trasa obejmuje tunele, strome wspinaczki oraz zejścia, ze wspaniałymi widokami na obszar włączony do sieci Natura 2000.

Szlak rozpoczyna się w okolicy szczytu Pico do Areeiro, następnie wiedzie do położonego w niewielkiej odległości punktu widokowego Ninho da Manta, z którego widać dolinę Fajã da Nogueira skąd można zobaczyć São Roque do Faial i dużą część Masywu Centralnego. W tym miejscu gniazduje endemiczny gatunek Freira da Madeira (Pterodroma madera), uważany za najbardziej zagrożonego ptaka morskiego w Europie.

Ścieżka prowadzi przez ogromne i wspaniałe góry Madery. Po drodze można podziwiać wspaniałe krajobrazy, które tworzą potężne formacje skalne, czasami zasłonięte chmurami. Po drodze mija się kilka jaskiń wykutych w tufach wulkanicznych, które służyły między innymi jako schronienie dla pasterzy.

Aby dotrzeć do Pico Ruivo, należy obejść Pico das Torres stromą wspinaczką po schodach wykutych w skale. Jest to trasa górska, więc wymaga pewnego przygotowania fizycznego i wytrzymałości od wędrowców jednak wymagany wysiłek jest równoważony przez niezwykłe widoki, które zapewnia spacer. Będąc na najwyższym szczycie Madery można napawać się zapierającymi dech w piersiach widokami na malownicze szczyty i widoczne w oddali wioski. W słoneczne dni można mieć 360º widok na wyspę z jej głównymi punktami: Curral das Freiras, Porto Santo, Desertas, Ponta de São Lourenço.

Schodząc ze szczytu w stronę Achada do Teixeira (1542 m n.p.m.) mija się budowle z 1935 roku Casa de Abrigo do Pico Ruivo, gdzie warto zatrzymać się na kilka chwil by odpocząć i zjeść przekąskę. Na końcu szlaku zainteresowani mogą poszukać bazaltowej formacji skalnej popularnie nazywanej „Homem em pé”.

Zapraszam!  

Legenda:

* Cena za wędrówkę górską dla jednej osoby zakwaterowanej w Funchal.
Wymagane obuwie górskie, latarki, prowiant na piknik i woda pitna.

Skontaktuj się z nami!

Madeira
Dreams